Od 26 marca, zagościła w Pałacu nowa wystawa papierów czerpanych Zofii Bisiak „całe stado dmuchawców oczekuje wiatru”.

O pracach, które można podziwiać w Pałacu, tak pisze prof. Ewa Latkowska:

„Zofia Bisiak również czerpie papiery. Jej papierowe dzieła prowadzą widza do refleksji nad złożoną urodą świata roślin. Zosia zatrzymuje je w kartkach papieru, wiodą tam nowe życie, prezentując urodę podległą zmianom. Te obrazy odwołują się do przemienności pór roku, od wzrostu, poprzez dojrzałość i czas pozornej straty. To nie są kwiatki z rabatki. Role pierwszoplanowych bohaterów grają tam rośliny otaczające Łucznicę zewsząd. Takie rośliny, które, idąc na spacer i podziwiając widoki, mijamy nie przyjrzawszy się im wcale, bohaterowie drugiego planu. Artystka prezentuje je formą kart przeskalowanego pamiętnika. Zatapiając urodę roślin w papierowej materii, stwarza dla nich nowe przestrzenie wizualne, aby dzielić się z widzem ich budzącym zachwyt pięknem”.

Zofia Bisiak jest absolwentką Historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką wielu ogólnopolskich, regionalnych i środowiskowych projektów edukacji kulturalnej. Odtworzyła zapomniane w Polsce techniki plastyczne (np. batik). Stworzyła pierwszą w Polsce edukacyjną pracownię ceramiczną (Akademia Łucznica). Od lat realizuje warsztaty z zakresu edukacji artystycznej adresowane do Instruktorów, terapeutów oraz dzieci i młodzieży. Otrzymała m.in. nagrodę specjalną Fundacji Kultury „Małe Ojczyzny – Tradycja dla przyszłości”, jak również „Nagrodę Ministra Kultury za całokształt pracy w kulturze”.

Koordynuje działalność merytoryczną Ośrodka Szkoleniowego w Łucznicy, przez wiele lat pełniła funkcję Wiceprezesa Stowarzyszenie Akademia Łucznica. Zajmuje się sztuką naiwną, amatorską i art. brut. Sama lepi z gliny, tworzy batiki i niezwykłe kompozycje z papieru czerpanego.

(Informacje za https://www.lucznica.org.pl/ )

Wystawę będzie można oglądać w Pałacu do 15 kwietnia 2022 r.

Skip to content