Na tę książkę czekali nie tylko pasjonaci historii naszego miasta, ale też miłośnicy sztuki reportażu. „Ballada o śpiącym lwie” – debiut reporterski Agaty Listoś-Kostrzewy usatysfakcjonuje jednych i drugich. We wtorek, 16 listopada o 18.00 w Pałacu w Miechowicach odbyło się spotkanie z autorką.

Wydana przez Dowody na Istnienie „Ballada o śpiącym lwie” to opowieść o Bytomiu, którego największe bogactwo stało się największym przekleństwem. Autorka sprawnie prowadzi czytelnika przez kolejne okresy historyczne – począwszy od średniowiecza, epokę industrialną po jej zmierzch, trudne czasy upadku przemysłu oraz dającą nową nadzieję współczesność.

W jednym z wywiadów Agata Listoś-Kostrzewa podkreśliła, że choć punktem wyjścia „Ballady …” jest bogata historia miasta, to jednak jest ona tylko tłem dla wysuwających się na pierwszy plan opowieści o magnackich rodach, industrialnej eksplozji i współczesnych losach poprzemysłowego miasta oraz wyzwań, z którymi się mierzy.

Agata Listoś-Kostrzewa jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Studiowała też w Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła Kurs Kreatywnego Pisania Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Publikowała między innymi w tygodniku „Polityka”, w „Gazecie Wyborczej”, w miesięczniku „Znak” i w magazynie „Non/fiction”.

Skip to content