Przez trzy tygodnie, w czasie których gościła w Pałacu wystawa Żydowskie Muzeum Galicja „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta” – odwiedziło nas ponad 300 uczniów bytomskich szkół!

Warsztaty, które odbywały się niemal codziennie, prowadziły Jagoda Stuła, Barbara Dyluś Ola Drzazga i Katarzyna Michalska. Mimo że pozornie temat wydawał się trudny, udało nam się dostosować go do każdej grupy wiekowej. Najmłodsze dzieci miały 6 lat, najstarsi to uczniowie szkół średnich. Uważamy, że nie ma dla dzieci trudnych tematów – wszystko jest kwestią tego jak pokierujemy uwagą i gdzie położymy akcenty.

Po doświadczeniu tak wielkiej i różnorodnej grupy odbiorców, jesteśmy pewne, że dzieci i młodzież potrzebują abyśmy my – dorośli nie omijali ich przy rozmowach o głodzie, tragediach, trudnej historii, śmierci. Jeśli zostawimy ich samych – informacji poszukają na własną rękę, zwykle w internecie lub w grupie rówieśników, warto więc wspierać ich w poszukiwaniach i pokazywać różne ścieżki docierania do informacji. Ogromnie dziękujemy wszystkim nauczycielkom, które zaufały i zdecydowały się na wizytę u nas. Wystawa opowiada historię nastoletniej Rywki Lipszyc, której bardzo osobisty pamiętnik odnaleziono w gruzach krematorium Auschitz – Birkenau. „Pisany w latach 1943-1944, przedstawia ogrom cierpień i trudy życia w łódzkim getcie. Widzimy w nim czternastoletnią dziewczynę pełną marzeń, zapału do nauki, dbającą o innych, a przede wszystkim silnie przywiązaną do swojej tradycji i religii. To właśnie tradycja i religia są dla niej opoką i pomagają przetrwać najgorsze chwile. Dodają otuchy w chwilach zwątpienia i tęsknoty za utraconą wolnością i najbliższymi, których umarli w getcie lub zostali zamordowani w obozie śmierci w Chełmnie nad Nerem.”

Skip to content