„Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja kopalni „Wujek”” to ekspozycja poświęcona tragedii, jaka miała miejsce 16 grudnia 1981 r. w katowickiej Kopalni „Wujek”. Wystawa składa się z 24 plansz, na których zaprezentowano wiele niepublikowanych dotąd zdjęć z tamtego okresu.

W czasie wernisażu odbyło się spotkanie z Panem Antonim Gierlotką (emerytem górniczym, uczestnikiem strajku w kopalni „Wujek” w dniach 13-16 grudnia 1981 r., działaczem Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 roku) oraz Karolem Chwastkiem (historykiem, badaczem dziejów opozycji politycznej w PRL), pracownikiem Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz doktorantem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach).

Historia opowiedziana przez twórców wystawy zawiera informację o kryzysie, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80, opisuje powstanie związków zawodowych, „karnawał Solidarności”, wprowadzenie stanu wojennego, „odblokowywanie” zakładów pracy strajkujących na terenie województwa katowickiego, pacyfikację Kopalni „Wujek”. Każdemu z zastrzelonych dziewięciu górników poświęcono osobną tablicę. Na tablicy podsumowującej wystawę przypomniano kolejne procesy funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO, którzy w końcu zostali skazani. Wystawa została przygotowana przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. 

Skip to content