15 sierpnia, godz. 20:00 – 21.00

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie. W blasku księżyca pod miechowickim pałacem rozbłysną muzyczne gwiazdy – słynne Hallelujah Cohena czy oskarowe Moon River Henry’ego Manciniego, a na deser Rock and roll Elvisa Presleya. Wszystko w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” im. Józefa Słodczyka i jej solistów. Całość okrasi słowem niezastąpiony Jacek Woleński. Wydarzenie dofinansowane ze Środków Gminy Bytom.

Wstęp wolny!!

Rozkwit orkiestry nastąpił na początku lat osiemdziesiątych. W tym czasie orkiestra koncertowała już poza granicami kraju m.in. w byłym NRD, Czechosłowacji, na Węgrzech, kilkakrotnie w Austrii, Niemczech i we Włoszech. Spośród wielu nagród i osiągnięć orkiestry należy wymienić zdobyte medale: w 1987 roku na Światowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Hamar w Norwegii był to Złoty Medal w konkurencji muzycznej oraz Brązowy Medal w konkurencji marszowej. Miechowiccy muzycy koncertowali czterokrotnie dla papieża Jana Pawła II w Watykanie. W 1995 roku orkiestra przekształciła się w Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalne Górnicza Orkiestra Dęta „Miechowice”. W styczniu 2001 roku do Stowarzyszenia dołączyli muzycy orkiestry KWK „Bobrek”, a w roku 2007 roku muzycy Orkiestry Dętej KWK „Centrum”.

Orkiestra w 2019 roku przyjęła imię swojego wieloletniego kapelmistrza, osobistości niezwykle zasłużonej dla zespołu i związanej z nim od najmłodszych lat – Józefa Słodczyka, który zmarł 20.10.2019 roku. Od 2018 r. gra pod batutą klarnecisty Dariusza Kasperka, absolwenta katowickiej Akademii Muzycznej, związanego z Filharmonią Śląską, Teatrem Rozrywki i Teatrem Nowym w Zabrzu.

Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” jest zespołem wiernym tradycji, ale i nie zamykającym się na przyszłość. Ponad 100 lat doświadczenia, silne poczucie tożsamości, ogrom pasji i wzajemnego szacunku czynią naszą Orkiestrę miejscem, w którym każdy czuje się dobrze – muzyk-amator, muzyk-profesjonalista, uczeń, student i pasjonat. Mamy nadzieję, że swoją miłością do muzyki i naszego regionu zarazimy każdego, kto usłyszy nas podczas któregoś z naszych koncertów! (źródło: orkiestrabytom.pl)

Skip to content